86.7k views
5 votes
andy runs 15 miles in 3 hours When he arrives at his destination, he picks up 4 ponds of grapes and pays $55.32 a. What is the unit rate of miles per hour? Do not label your answer. b. What is the unit price per pound of grapes? Do not label your answer.

User Rajez
by
8.5k points

1 Answer

2 votes

To find the miles per hour unit rate, divide the entire distance (in miles) by the total time (in hours). Andy ran 15 miles in 3 hours in this scenario.

Miles per hour unit rate = Total distance Total time

Miles per hour unit rate = 15 miles 3 hours

5 miles per hour is the unit rate of miles per hour.

To get the price per pound of grapes, divide the entire cost by the total weight of grapes. Andy spent $55.32 for 4 pounds of grapes in this example.

Total cost x Total weight = Unit price per pound of grapes

4 pounds = $55.32 unit price per pound of grapes

The unit price of grapes is $13.83 per pound.

User Onur Gumus
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories