135k views
0 votes
A student runs at 4.5 m/s [25o S of W] for 3.0 minutes. Then he jogs at 3.5 m/s [35o S of E] for 4.1

minutes.
a) What was his average speed?
b) What was his final displacement?

User Jan Bodnar
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

a) Average Speed = 1671 meters / 426 seconds ≈ 3.92 m/s

b) The final displacement is approximately 1653.96 meters at an angle of 29.07° south of east.

To solve this problem, we can break it down into two parts: the motion in the first leg and the motion in the second leg. Let's calculate the average speed and final displacement for each part.

First leg (running):

Speed = 4.5 m/s

Time = 3.0 minutes = 3.0 * 60 = 180 seconds

The horizontal component of the velocity (x-component) is given by:

Vx1 = Speed * cos(angle)

Vx1 = 4.5 m/s * cos(25°) ≈ 4.5 * 0.9063 ≈ 4.0934 m/s

The vertical component of the velocity (y-component) is given by:

Vy1 = Speed * sin(angle)

Vy1 = 4.5 m/s * sin(25°) ≈ 4.5 * (-0.4226) ≈ -1.9017 m/s (negative because it's south)

The average speed for the first leg is given by:

Average Speed1 = Total Distance1 / Total Time1

Total Distance1 = Speed * Time

Total Distance1 = 4.5 m/s * 180 s = 810 meters

Average Speed1 = 810 meters / 180 seconds ≈ 4.5 m/s

Second leg (jogging):

Speed = 3.5 m/s

Time = 4.1 minutes = 4.1 * 60 = 246 seconds

The horizontal component of the velocity (x-component) is given by:

Vx2 = Speed * cos(angle)

Vx2 = 3.5 m/s * cos(35°) ≈ 3.5 * 0.8192 ≈ 2.8672 m/s

The vertical component of the velocity (y-component) is given by:

Vy2 = Speed * sin(angle)

Vy2 = 3.5 m/s * sin(35°) ≈ 3.5 * (-0.5736) ≈ -2.0116 m/s (negative because it's south)

The average speed for the second leg is given by:

Average Speed2 = Total Distance2 / Total Time2

Total Distance2 = Speed * Time

Total Distance2 = 3.5 m/s * 246 s = 861 meters

Average Speed2 = 861 meters / 246 seconds ≈ 3.5 m/s

a) Average Speed:

Average Speed = (Total Distance1 + Total Distance2) / (Total Time1 + Total Time2)

Total Distance = Total Distance1 + Total Distance2 = 810 meters + 861 meters = 1671 meters

Total Time = Total Time1 + Total Time2 = 180 seconds + 246 seconds = 426 seconds

Average Speed = 1671 meters / 426 seconds ≈ 3.92 m/s

b) Final Displacement:

To find the final displacement, we need to calculate the x-component and y-component of the displacement for both legs and then add them together.

For the first leg:

Displacement1 (x-component) = Vx1 * Time1 = 4.0934 m/s * 180 s ≈ 736.82 meters

Displacement1 (y-component) = Vy1 * Time1 = -1.9017 m/s * 180 s ≈ -342.31 meters

For the second leg:

Displacement2 (x-component) = Vx2 * Time2 = 2.8672 m/s * 246 s ≈ 705.94 meters

Displacement2 (y-component) = Vy2 * Time2 = -2.0116 m/s * 246 s ≈ -494.83 meters

Total Displacement (x-component) = Displacement1 (x-component) + Displacement2 (x-component) = 736.82 meters + 705.94 meters ≈ 1442.76 meters

Total Displacement (y-component) = Displacement1 (y-component) + Displacement2 (y-component) = -342.31 meters - 494.83 meters ≈ -837.14 meters

To find the magnitude and direction of the final displacement, we can use the Pythagorean theorem and inverse tangent function:

Magnitude of the Final Displacement = sqrt((Total Displacement (x-component))^2 + (Total Displacement (y-component))^2)

Angle of the Final Displacement = atan2(Total Displacement (y-component), Total Displacement (x-component))

Magnitude of the Final Displacement ≈ sqrt((1442.76 meters)^2 + (-837.14 meters)^2) ≈ 1653.96 meters

Angle of the Final Displacement ≈ atan2(-837.14 meters, 1442.76 meters) ≈ -29.07°

Therefore, the final displacement is approximately 1653.96 meters at an angle of 29.07° south of east.

User Gpapaz
by
8.9k points

Related questions

1 answer
0 votes
81.8k views
1 answer
2 votes
161k views