Hello there! Let's take a look at this problem:
------------------
Answer:
$0.83
-------------------
Explanation:
If you buy a 20 lb. bag of rice for $16.50 and want to find out the cost per pound, you must divide the cost by the amount of pounds.
$16.50 ÷ 20 = 0.83
Hope this helped!
--------------------