Answer: d. a package of eight double rolls at $5.59 per package
Explanation:
We will find the unit rate for each buy. We will find the cost per paper towel roll, so we will divide the cost by the number of rolls in the package. We will assume that each double roll counts as two (so we will multiply the amount given by 2).
a. a three-roll package of paper towels at $1.59 per package
➜ $1.59 / 3 = $0.53
b. a twelve-roll package of paper towels at $4.99 per package
➜ $4.99 / 12 = $0.42
c. a package of six double rolls at $4.59 per package
➜ $4.59 / (6 * 2) = $0.38
d. a package of eight double rolls at $5.59 per package
➜ $5.59 / (8 * 2) = $0.35
Now, we will find the least expensive unit rate.
This leaves us with answer option D.