120k views
5 votes
Janelle is reviewing her budget for her child’s school lunches. This month, she has spent $35 total, with $15 going to groceries for homemade lunches.

If school lunches cost $2 each, determine how many school lunches her child purchased this month by solving for x in the following equation:

-2x – 15 = -35

1 Answer

0 votes
-20=-2x
X=10 the x equals to 10
User Aleksander Lech
by
8.7k points