204k views
5 votes
Mrs Rivera goes to a local grocery store to buy trail mix ingredients for a hiking trip. The store sells bags of mixed nuts for $1.49 and bags of dried fruit for $.99. Her receipt shows that she bought 17 items for $22.83. How many of each did she buy?

Please show your work!

1 Answer

4 votes

Let's use a system of equations to solve the problem.

Let x be the number of bags of mixed nuts and y be the number of bags of dried fruit that Mrs. Rivera bought. We know that she bought a total of 17 items, so:

x + y = 17 ... (equation 1)

We also know that the total cost of her purchase was $22.83, so:

1.49x + 0.99y = 22.83 ... (equation 2)

To solve for x and y, we can use equation 1 to solve for one variable in terms of the other. Solving for y, we get:

y = 17 - x

Substituting this expression for y into equation 2, we get:

1.49x + 0.99(17 - x) = 22.83

Simplifying and solving for x, we get:

1.49x + 16.83 - 0.99x = 22.83

0.50x = 6.00

x = 12

So Mrs. Rivera bought 12 bags of mixed nuts. Substituting this value into equation 1 to solve for y, we get:

12 + y = 17

y = 5

Therefore, Mrs. Rivera bought 12 bags of mixed nuts and 5 bags of dried fruit.

User Usman Zafer
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories