150k views
0 votes
Paul bought five fancy pens for a total of $10.25. How much did each pen cost?

2 Answers

6 votes

Answer:

Each pen cost 2.05 dollars.

Explanation:

Divide the total cost by the number of pens you bought:

10.25/5=2.05

User ArtOfWarfare
by
8.2k points
4 votes

Answer:

$2.05

Explanation:

10.25/5 = 2.05

Helping in the name of Jesus.

User Alpesh Gediya
by
8.6k points

Related questions

2 answers
1 vote
98.8k views
2 answers
0 votes
36.7k views