76.5k views
0 votes
P. 1. 3b Four candy stores are competing with each other. Which store offers the best buy for candy? A. ) Sweet Store: 12 pack for $3. 00 B. ) Delicious Treats: 22 pack for $4. 62 C. ) Sugar Factory: 18 pack for $5. 40 D. ) Chocolate Shop: 36 pack for $7. 20

User MaxChinni
by
7.4k points

1 Answer

6 votes
D. Is the correct answer. For D, each candy pack costs 0.2$
A is 0.25$
B is 0.21$
C is 0.30$
Therefore, C has the best prices
User Alex Shchur
by
8.5k points