39.7k views
0 votes
Hewlo can anyone help with this? It would mean a lot!

Hewlo can anyone help with this? It would mean a lot!-example-1
User Scott Lin
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

7) ₹14520 in 2009

8) 8%

9) i) ₹127.5

9) ii) ₹680

10) Discount = 900 , discount% = 5%

11) Profit ₹120 , profit% = 20%

Explanation:

7) In 2007 : ₹12000

In 2008 : increase 10%

= 12000 + 12000*10%

= 12000 + 12000 * ( 0.1)

= 12000(1 + 0.1)

= 12000*1.1

= 13200

Salary is ₹13200 in 2008

In 2009 : inc 10%

= 13200 + 13200*10%

= 13200 + 13200*0.1

= 13200(1+ 0.1)

= 13200* 1.1

= 14520

Salary is ₹14520 in 2009

8) Let the price before last year,i.e. 2 years ago be x

Last year: decrease 10%

So price last year is :

x - x*10%

= x - x*(0.1)

= x(1 - 0.1)

= 0.9x

Price last year is : 0.9x

This year: inc 20%

So, price is

0.9x + 0.9x*(20%)

= 0.9x + 0.9x * 0.2

= 0.9x(1 + 0.2)

= 0.9x(1.2)

= 1.08x

Percentage change :


(price\; this\; year - price\; 2\; years\;ago)/(price\; 2\; years\;ago) * 100\%\\\\= (1.08x - x)/(x) *100\%\\\\= (0.08x)/(x) * 100\%\\\\= 0.08*100\%\\\\= 8\%

9) 15% discount

i) dress cost = 150

after discount:

150 - 150*15%

= 150 - 150*0.15

= 150(1-0.15)

= 150*0.85

= 127.5

ii) shoe cost = 800

after discount:

800 - 800*15%

= 800 - 800*0.15

= 800(1-0.15)

= 800*0.85

= 680

10)

Original price: 18000

Sale price: 17100

Discount = oricinal price - sale price

= 18000 - 17100

= 900


Discount \% =(discount)/(original\;price)*100\%\\ \\= (900)/(18000) *100\%\\\\= 0.05*100\%\\\\= 5\%

11)

Cost Prce = 20*30

= 600

Parrots remaining = 20 - 2 = 18

Sale price = 18* 40

= 720

CP = 600

SP = 720

SP>CP so Ramu had a profit

Profit = SP - CP

= 720 - 600

= 120


Profit\% = (profit)/(cp)*100\%\\ \\= (120)/(600)*100\%\\ \\= 0.2*100\%\\\\= 20\%

User Curtis M
by
8.1k points

No related questions found