menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At Sal's Sandwich Bar, customers make their own sandwiches. The price is determined by the weight of the sandwich in ounces. Ali's 14 oz. Sandwich cost $3. 78. How much will Tom pay for his 17 oz. Sandwich?
asked
Jan 20, 2024
38.6k
views
0
votes
At Sal's Sandwich Bar, customers make their own sandwiches. The price is determined by the weight of the sandwich in ounces. Ali's 14 oz. Sandwich cost $3. 78. How much will Tom pay for his 17 oz. Sandwich?
$6. 78
$64. 26
$5. 67
$4. 59
Mathematics
high-school
Janique
asked
by
Janique
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
$4.59
Explanation:
$3.78 / 14 oz = $0.27
$0.27 / 17 oz = $4.59
Denniss
answered
Jan 24, 2024
by
Denniss
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 18, 2024
191k
views
Sals Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2, and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last
Chris Thornton
asked
Jul 18, 2024
by
Chris Thornton
8.4k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
191k
views
asked
Jun 23, 2024
67.8k
views
Project Option 1-Individually Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2, and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of
Vinith Almeida
asked
Jun 23, 2024
by
Vinith Almeida
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
67.8k
views
asked
May 10, 2024
117k
views
Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2, and the profit on every wrap is $3. Sal made a profit of $1,470 from lunch specials last
Sherene
asked
May 10, 2024
by
Sherene
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
117k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org