38.6k views
0 votes
At Sal's Sandwich Bar, customers make their own sandwiches. The price is determined by the weight of the sandwich in ounces. Ali's 14 oz. Sandwich cost $3. 78. How much will Tom pay for his 17 oz. Sandwich?

$6. 78


$64. 26


$5. 67


$4. 59

User Janique
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$4.59

Explanation:

$3.78 / 14 oz = $0.27

$0.27 / 17 oz = $4.59

User Denniss
by
7.9k points