To calculate the gallons of gas consumed by each vehicle for the given amounts of driving, we need to divide the distance driven by the respective fuel efficiency (miles per gallon) of each car.
(a) For 300 miles of city driving plus 100 miles of highway driving:
For Car A:
City driving: 300 miles / 32 mi/gal = 9.375 gallons
Highway driving: 100 miles / 30 mi/gal = 3.333 gallons
Total gas consumption for Car A: 9.375 gallons + 3.333 gallons = 12.708 gallons
For Car B:
City driving: 300 miles / 29 mi/gal ≈ 10.345 gallons
Highway driving: 100 miles / 36 mi/gal ≈ 2.778 gallons
Total gas consumption for Car B: 10.345 gallons + 2.778 gallons ≈ 13.123 gallons
(b) For 100 miles of city driving plus 300 miles of highway driving:
For Car A:
City driving: 100 miles / 32 mi/gal ≈ 3.125 gallons
Highway driving: 300 miles / 30 mi/gal = 10 gallons
Total gas consumption for Car A: 3.125 gallons + 10 gallons = 13.125 gallons
For Car B:
City driving: 100 miles / 29 mi/gal ≈ 3.448 gallons
Highway driving: 300 miles / 36 mi/gal ≈ 8.333 gallons
Total gas consumption for Car B: 3.448 gallons + 8.333 gallons ≈ 11.781 gallons
Therefore, for the given driving distances, each vehicle would consume approximately:
(a)
Car A: 12.708 gallons
Car B: 13.123 gallons
(b)
Car A: 13.125 gallons
Car B: 11.781 gallons