204k views
4 votes
Please help me! im on an assignment an cant figure it out

Please help me! im on an assignment an cant figure it out-example-1
User Victoria
by
8.6k points

2 Answers

4 votes
7.78 I think I don’t remember
User ShanN
by
8.0k points
0 votes

Explanation:

The difference beteen 9.2 ounces and 8.1 ounces is 1.1 ounces

and the difference in price is .49

so 1.1 ounces cost .49

$ .49 / 1.1 oz = $ .445 per ounce

Then Reid's bowl should cost 7.8 oz * $ .445 / oz = $3.47

User Alexander Balte
by
7.9k points

No related questions found