Explanation:
The difference beteen 9.2 ounces and 8.1 ounces is 1.1 ounces
and the difference in price is .49
so 1.1 ounces cost .49
$ .49 / 1.1 oz = $ .445 per ounce
Then Reid's bowl should cost 7.8 oz * $ .445 / oz = $3.47
9.4m questions
12.2m answers