206k views
3 votes
Yuzu is a citrus fruit grown in Japan.

In the UK, 1 kg of yuzu costs £43.15.
In Japan, 1 kg of yuzu costs ¥2431.
The conversion rate between pounds (£) and Japanese yen (¥) is
£1 = ¥143.
a) Use the information above to work out the difference between the costs of
200 g of yuzu in the UK and in Japan.
Give your answer in pounds.

User Beanie
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Cost per gram in the UK = £43.15 / 1000g = £0.04315/g
Cost per gram in Japan = ¥2431 / 1000g = V2.431/g

Cost of 200g in the UK = £0.04315/g x 200g = £8.63
Cost of 200g in Japan = ¥2.431/g x 200g = ¥486.2

Therefore, the difference in cost between 200g of yuzu in the UK and Japan is: £8.63 - £3.24 = £5.39.

So the answer is: £5.39

User Genuinefafa
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories