128k views
3 votes
David is making rice for his guests based on a recipe that requires rice, water, and a special blend of spice, where the rice-to-spice ratio is

15
:
1
15:115, colon, 1. He currently has
40
4040 grams of the spice blend, and he can go buy more if necessary. He wants to make
10
1010 servings, where each serving has
75
7575 grams of rice. Overall, David spends
4.50
4.504, point, 50 dollars on rice.
What is the price of rice per gram?

User GvM
by
7.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The price of rice per gram is 4.50 / 750 = 0.006 dollars per gram.

Explanation:

David wants to make 10 servings, where each serving has 75 grams of rice. So, he needs a total of 10 * 75 = 750 grams of rice. the price of rice per gram is 4.50 / 750 = 0.006 dollars per gram.

User Acyra
by
8.3k points