Answer:
The price of rice per gram is 4.50 / 750 = 0.006 dollars per gram.
Explanation:
David wants to make 10 servings, where each serving has 75 grams of rice. So, he needs a total of 10 * 75 = 750 grams of rice. the price of rice per gram is 4.50 / 750 = 0.006 dollars per gram.