119k views
2 votes
Question Find each unit price and then determine the better buy. Round to the nearest cent if necessary. Brand A Storage Bags, $4.59 for 40 count, or Brand B Storage Bags, $3.99 for 30 count Provide your answer below: Brand A: S per bag, Brand B: per bag​

User Jap Mul
by
8.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Brand A is the better buy.

Explanation:

A:

$4.59/40 = $0.11475

B:

$3.99/30 = $0.133

Brand A:

$0.11 per bag

Brand B:

$0.13 per bag

Brand A is the better buy.

User Jmend
by
8.2k points

No related questions found