164k views
3 votes
alex stocks up for winter . he buys 36 cans of vegetables. He pays 80 cents per can for tomatoes and 40 cents per can for corn, for a total cost of $20.8. How many cans of corn does he buy?

2 Answers

1 vote

Answer:

20

Explanation:

Let x be the number of cans of corn Alex buys.

Then, the number of cans of tomatoes he buys is 36-x.

The cost of the cans of tomatoes is:


(36 - x) * 0.80

The cost of the cans of corn is:


x * 0.40 dollars

The total cost is:


(36-x) * 0.80 + x * 0.40 = 20.8 dollars

Simplifying the expression, we get:

28.8 - 0.40x = 20.8

0.40x = 8

x = 20

Therefore, Alex buys 20 cans of corn.

hope it helps...

User Peter Staev
by
8.0k points
5 votes

Answer:

Therefore, Alex buys 20 cans of corn.

Explanation:

Let's assume Alex buys x cans of tomatoes and y cans of corn.

Given that he buys 36 cans in total, we can write the equation:

x + y = 36 ----(1)

The cost of tomatoes per can is 80 cents, and the cost of corn per can is 40 cents. The total cost is $20.8, which can be expressed as 2080 cents.

The cost of the tomatoes (80 cents per can) multiplied by the number of tomato cans (x) gives the cost of tomatoes, and the cost of corn (40 cents per can) multiplied by the number of corn cans (y) gives the cost of corn. The sum of these costs should equal 2080 cents.

80x + 40y = 2080 ----(2)

Now we have a system of equations (equations (1) and (2)) that we can solve to find the values of x and y.

To solve the system, we can use substitution or elimination. Let's use the substitution method here.

From equation (1), we have:

x = 36 - y

Substituting this value of x into equation (2), we get:

80(36 - y) + 40y = 2080

Expanding and simplifying:

2880 - 80y + 40y = 2080

2880 - 40y = 2080

-40y = 2080 - 2880

-40y = -800

y = (-800) / (-40)

y = 20

Therefore, Alex buys 20 cans of corn.

User Walkmn
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.