148k views
0 votes
Decide which of the two given prices is better is the better deal explain why. You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $4.39 or in 14-ounce bottle for $11.69

1 Answer

4 votes
Calculate how much it costs per ounce. 4.39 / 6 = 0.73
11.69 / 14 = 0.835
0.73 x 14 = 10.22 (if you wanted the same quantity as second option, still cheaper)

First option is the better deal. $0.73 per ounce for first one and $0.83 per ounce for second option.
User Imir Hoxha
by
8.0k points

No related questions found