Answer:
The best buy is the 16-ounce drink
Explanation:
here, we see that,
12 ounce = 3/4 (16 ounce)
So, the price should reflect that,
i.e,
price of 12 ounce drink = 3/4 (price of 16 ounce drink)
By this metric,
Price of 12 ounce drink = 3/4 ( 1.19)
Price of 12 ounce drink = $0.8925
So, 12-ounce drink should cost $0.8925 but the actual drink costs $0.99,
So, it is more expensive than it should be,
So, the best buy is the 16-ounce drink