menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The cost for 3.6 pounds of shrimp is $19.62. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The cost for 3.6 pounds of shrimp is $19.62. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Jul 11, 2024
220k
views
1
vote
The cost for 3.6 pounds of shrimp is $19.62. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Mvsagar
asked
by
Mvsagar
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
$19.62/3.6 pounds = $5.45/pound
Adithya Bhat
answered
Jul 15, 2024
by
Adithya Bhat
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org