220k views
1 vote
The cost for 3.6 pounds of shrimp is $19.62. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Mvsagar
by
8.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$19.62/3.6 pounds = $5.45/pound

User Adithya Bhat
by
7.9k points

No related questions found