110k views
2 votes
Question 11 This question has two parts. First, answer Part A. Then, answer Part B. Part A Sophia bought 9 red peppers for $5.40. Find the unit rate. Then use the unit rate to write an equation relating the cost in dollars c to the number of red peppers p.

User Alex Bass
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

part a. .6 per pepper part b. c=.6p or .6p=c, either one

Step-by-step explanation:

part a. 5.40/9= .6

User Capdragon
by
8.4k points

Related questions

asked Mar 20, 2024 55.2k views
Mcoav asked Mar 20, 2024
by Mcoav
8.6k points
1 answer
4 votes
55.2k views