219k views
2 votes
Or A 5-pack of baseball caps costs $36.80. What is the unit price? $ per cap

User Kaysa
by
8.2k points

2 Answers

4 votes

7.36 for each cap

$36.80 is the cost for 5 caps. if we divide the cost of the pack to the individual number of idems (caps), the equation (36.80÷5) will come out to $7.36, meaning $7.36 is the cost for each individual cap.

User Jawad Ali
by
8.2k points
6 votes
The answer is $7.36 since there is 5 caps and they cost $36.80 you divide 36.80 by 5
User Cedrickchee
by
8.4k points