29.6k views
5 votes
Explain your answer to the question in steps, explaining everything you did to get to it, thank you.

Explain your answer to the question in steps, explaining everything you did to get-example-1

1 Answer

1 vote

Answer: 5 (second top), 42 (third bottom) 9 (fourth top) 60 (last bottom).

Explanation:

First, we need to find the unit price, or the price for one ticket. To do this, we can divide 24 by 4, and 24/4 = 6. The unit price is $6 per ticket.

Now, we can continue with the table.

  • Second top blank: Divide 30 by 6, and we get 5. The first top blank is 5. For 5 tickets, the cost is $30.
  • Third bottom blank: Next, we can multiply 7x6 = 42. The cost for 7 tickets is $42.
  • Fourth top blank: Then, divide 54 by 6. We get 9. The price for 9 tickets is $54.
  • Last bottom blank: Finally, multiply 10x6 and we get $60. The price for 10 tickets is $60.

Hope this helps!

User Syd
by
9.0k points

No related questions found