14.2k views
3 votes
The price for 96 gallon containers are...

trash is $20.38 - we pay for 3 months (for servicing add them all up)

and for recycle is $11.70

How many containers do you recommend for a 6-5 people family who produces a lot of trash every single day and has overflowing containers which we need more containers what do you think?The price for 96 gallon containers are...

trash is $20.38 - we pay for 3 months (for servicing add them all up)

and for recycle is $11.70

How many containers do you recommend for a 8 people family who produces a lot of trash and recycling every single day and has overflowing containers which we need more containers what do you think?

1 Answer

4 votes
For a 6-5 people family who produces a lot of trash every single day and has overflowing containers, I would recommend getting an additional 96-gallon trash container. This would bring the total cost for trash to $40.76 for three months of service.

For an 8 people family who produces a lot of trash and recycling every single day and has overflowing containers, I would recommend getting an additional 96-gallon trash container and an additional 96-gallon recycling container. This would bring the total cost for trash to $61.14 and the total cost for recycling to $35.10 for three months of service.
User Robert Durgin
by
8.1k points