198k views
1 vote
Caroline bought 8 bananas for $4. What was the cost of the bananas in bananas per
dollar?

2 Answers

7 votes

Answer:

2 bananas per dollar

Explanation:

We can represent the correlation between the number of bananas to their cost in a ratio:

bananas : cost

8 : $4

To get the price rate of bananas in bananas per dollar, we can divide both sides of the ratio by 4 so that the cost of the bananas is $1.

bananas : cost

8 / 4 : $4 / 4

2 : $1

This means that the price rate of the bananas is 2 bananas per dollar.

User Davebowker
by
8.2k points
5 votes

8 bananas for $4, how many bananas is one dollar.

So we will do bananas/price to find out the how many bananas is one dollar.

8 bananas/4 dollars = 2 bananas per dollar.

User DCuser
by
7.7k points

No related questions found