Answer:
Hope this helps and have a nice day
Step-by-step explanation:
(a) To compute the equivalent units of production for materials and conversion costs for the month of September, we need to consider the percentage of completion for each unit.
Equivalent units of production for materials:
Beginning work in process: 2,000 units * 100% complete = 2,000 units
Units started and finished: 9,000 units * 100% complete = 9,000 units
Ending work in process: 1,000 units * 100% complete = 1,000 units
Total equivalent units of production for materials: 2,000 units + 9,000 units + 1,000 units = 12,000 units
Equivalent units of production for conversion costs:
Beginning work in process: 2,000 units * 20% complete = 400 units
Units started and finished: 9,000 units * 100% complete = 9,000 units
Ending work in process: 1,000 units * 40% complete = 400 units
Total equivalent units of production for conversion costs: 400 units + 9,000 units + 400 units = 9,800 units
(b) To compute the unit costs for the month, we need to divide the total manufacturing costs by the equivalent units of production.
Unit cost for materials: $60,000 / 12,000 units = $5 per unit
Unit cost for conversion costs: $132,000 / 9,800 units = $13.47 per unit
(c) To determine the costs to be assigned to the units transferred out and in process, we multiply the unit costs by the equivalent units of production.
Costs assigned to units transferred out:
Materials: $5 per unit * 9,000 units = $45,000
Conversion costs: $13.47 per unit * 9,000 units = $121,230
Costs assigned to units in ending work in process:
Materials: $5 per unit * 1,000 units = $5,000
Conversion costs: $13.47 per unit * 400 units = $5,388
Therefore, the costs to be assigned to the units transferred out and in process are as follows:
- Units transferred out: $45,000 for materials and $121,230 for conversion costs
- Units in ending work in process: $5,000 for materials and $5,388 for conversion costs.