67.4k views
4 votes
1. Calculate the molarity of the following solutions a. 316 gMgBr 2


in 859ml solution b. 8.28 gCa C
(C 5

H 9

O 2

) 2

in 414ml sclution c. 31.1 gAl 2

(SO 4

) 3

in 756ml solution d. 59.5 gCaCl 2

in 100ml solution e. 313.5 gLiClO 3

in 250ml solution

User Bytepusher
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

To calculate the molarity of a solution, you need to know the amount of solute (in moles) and the volume of the solution (in liters). Here's how you can calculate the molarity for each solution:

a. 316 g of MgBr2 in 859 mL of solution:

First, convert the mass of MgBr2 to moles:

Molar mass of MgBr2 = 24.31 g/mol (for Mg) + 2 * (79.90 g/mol) (for Br) = 194.11 g/mol

Moles of MgBr2 = 316 g / 194.11 g/mol = 1.628 mol

Next, convert the volume of the solution to liters:

Volume of solution = 859 mL = 859 mL / 1000 mL/L = 0.859 L

Now, calculate the molarity:

Molarity = Moles of solute / Volume of solution

Molarity = 1.628 mol / 0.859 L = 1.894 M

b. 8.28 g of Ca(C5H9O2)2 in 414 mL of solution:

First, convert the mass of Ca(C5H9O2)2 to moles:

Molar mass of Ca(C5H9O2)2 = 40.08 g/mol (for Ca) + 2 * (5 * 12.01 g/mol) + 2 * (9 * 1.01 g/mol) + 2 * (2 * 16.00 g/mol) = 302.36 g/mol

Moles of Ca(C5H9O2)2 = 8.28 g / 302.36 g/mol = 0.0274 mol

Next, convert the volume of the solution to liters:

Volume of solution = 414 mL = 414 mL / 1000 mL/L = 0.414 L

Now, calculate the molarity:

Molarity = Moles of solute / Volume of solution

Molarity = 0.0274 mol / 0.414 L = 0.066 M

You can follow similar steps to calculate the molarity for the remaining solutions (c, d, e) using their respective masses and volumes.

User Ccoutinho
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.