136k views
4 votes
A 4-cup bottle of bleach costs $1.28. What is the price per fluid ounce?
IXL

2 Answers

4 votes
0.4 per ounce I think
User Saadia
by
7.7k points
6 votes

Answer:

$.04 per fluid ounce

Explanation:

We need to change cups to fluid ounces.

1 cup = 8 fluid ounces

4 cups = 4*8 = 32 fluid ounces

We get 32 fluid ounces for $1.28

$1.28/32 fluid ounces

$.04 per fluid ounce

User Rahil Wazir
by
7.4k points

No related questions found