Final answer:
To determine total fixed costs and total variable costs, calculate the fixed portion of each expense and subtract it from the total expense. The break-even sales can be calculated by dividing the total fixed costs by the unit contribution margin. Accepting the proposal would result in a reduction in the break-even point and the potential for increased income from operations.
Step-by-step explanation:
- Total Fixed Costs and Total Variable Costs:
The total fixed costs for the current year can be calculated by adding the fixed portion of each expense:
Cost of goods sold = $1,400,000 * 25% = $350,000
Selling expenses = $400,000 * 40% = $160,000
Administrative expenses = $387,500 * 20% = $77,500
Total fixed costs = $350,000 + $160,000 + $77,500 = $587,500
- The total variable costs for the current year can be calculated by subtracting the fixed portion of each expense from the total expense:
Cost of goods sold = $1,400,000 - $350,000 = $1,050,000
Selling expenses = $400,000 - $160,000 = $240,000
Administrative expenses = $387,500 - $77,500 = $310,000
Total variable costs = $1,050,000 + $240,000 + $310,000 = $1,600,000
- Unit Variable Cost and Unit Contribution Margin:
The unit variable cost is calculated by dividing the total variable costs by the number of units sold:
Unit variable cost = $1,600,000 / 64,000 = $25 per unit
The unit contribution margin is calculated by subtracting the unit variable cost from the selling price per unit:
Unit contribution margin = $45 - $25 = $20 per unit
- Break-Even Sales (Units):
The break-even sales is calculated by dividing the total fixed costs by the unit contribution margin:
Break-even sales (units) = $587,500 / $20 = 29,375 units
- Break-Even Sales under Proposed Program (Units):
The break-even sales under the proposed program can be calculated by dividing the total fixed costs for the following year by the unit contribution margin:
Break-even sales (units) under proposed program = ($587,500 + $212,500) / $20 = 40,000 units
Sales for $692,500 Income from Operations:
The sales necessary to realize $692,500 of income from operations can be calculated by adding the income from operations to the total fixed costs and dividing the result by the unit contribution margin:
Sales (units) for $692,500 income from operations = ($692,500 + $587,500) / $20 = 64,000 units
- Maximum Income from Operations with Expanded Plant:
The maximum income from operations possible with the expanded plant can be calculated by multiplying the unit contribution margin by the maximum sales under the proposed program:
Maximum income from operations = $20 * 40,000 units = $800,000
- Income or Loss from Operations for Following Year:
If the proposal is accepted and sales remain at the current level, the income or loss from operations for the following year can be calculated by subtracting the total fixed costs for the following year from the current year's income from operations:
Income or loss from operations = $692,500 - ($587,500 + $212,500) = -$107,500 (loss from operations)
I would recommend accepting the proposal because of the reduction in break-even point and the possibility of increasing income from operations.