91.5k views
1 vote
jason bought 5 pens and 2 notebooks for $11.91. Martin bought 3 pens and 3 notebooks for 11.34. What is the price of each item?

User Jkap
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

Answer: Pen=$1.45, Notebook $2.33

Explanation:

In order to solve this equation, you must be able to use your substitution propertys. 5x+2y=11.91 and 3x+3y=11.34

Using the first equation, 2y=11.91-5x then y=(11.91-5x)/2. Then substitute.

User Ivan Vasiljevic
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories