212k views
0 votes
A bakery offers a sale price of $3.00 for 6 muffins. What is the price per dozen?

User Frith
by
8.2k points

2 Answers

2 votes
We can take note of what we know currently:

• 6 muffins costs $3.00
• A dozen is equivalent to 12 muffins

Because 6 is half of 12 and we know 6 muffins costs $3.00, we can multiply our cost by 2 to find that:

$3.00 (for 6 muffins) • 2 = $6.00 (for a dozen, or 12 muffins)

Hence, the price per dozen for these muffins totals up to $6.00.
User Yoann Buzenet
by
7.6k points
7 votes

Answer:

$6.00

Explanation:

In order y find the cost of one muffin, we divide the price of 6 muffins by 6.

$3.00 / 6 = $0.50

Therefore, the cost of one muffin is $0.50.

To find the price per dozen, we multiply the cost of one muffin by 12.

$0.50 * 12 = $6.00

Therefore, the price per dozen muffins is $6.00.

User IceCold
by
7.9k points

No related questions found