Answer:
Value of container's contents = $1477.77
Explanation:
Step 1: Find the volume of the container:
First, we need to find the volume of the container before we can find the weight in pounds. The formula for volume of a right rectangular prism is given by:
V = lwh, where
- V is the volume in cubic feet,
- l is the length,
- w is the width,
- and h is the height.
Thus, we can plug in 11 for l, 5.5 for w, and 11.5 for h in the volume formula to find V, the volume of the container in the shape of a right rectangular prism:
V = (11)(5.5)(11.5)
V = (60.5)(11.5)
V = 695.75
Thus, the volume of the container is 695.75 cubic feet.
Step 2: Determine the weight of the container's contents:
Since we're told that normally the contents weigh 0.45 pounds per cubic foot, we can determine the weight of 695.75 cubic feet by creating a proportion to solve for w, the weight:
0.45 pounds / 1 cubic foot = w pounds / 695.75 cubic feet
0.45 = w/695.75
0.45 * 695.75 = w
313.0875 = w (Let's not round at this intermediate step and wait to to round at the end)
Thus, the weight of 695.75 cubic feet is 313.0875 pounds.
Step 3: Determine the price of 313.09 pounds:
Finally, we can determine the price, p, of 313.0875 pounds by making another proportion:
$4.72 / 1 pound = $p / 313.0875 pounds
4.72 = p / 313.0875
313.0875 * 4.72 = p
1477.773 = p
1477.77 = p
Thus, the cost of 313.09 pounds is about $1477.77.