102k views
0 votes
4-pound bag of cornmeal costs $19.84. What is the price per ounce?

1 Answer

3 votes

There are 16 ounces per pound. Therfore, in a 4 pound bag, there are 16*4 = 64 ounces.

to find the unit price, simply divide.

19.84/61 = $0.31/ounce

~~~Harsha~~~

User Humanzz
by
7.4k points