48.2k views
13 votes
Hannah spends $4.50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28.75 for lunch and snacks each week. The equation and solution model the situation.

5 (4.50 + x) = 28.75; x = 1.25

What does the solution, x = 1.25, represent?
the total cost of snacks for the week
the cost of each snack
the total amount of lunch for the week
the amount she spends each day for lunch and snack

User Rodedo
by
5.3k points

2 Answers

9 votes

Answer:

Explanation:

B, the cost of each snack

User Bintz
by
5.4k points
10 votes

Answer:

The cost of each snack

Explanation:

Because if we are using what makes sense and what doesnt it would not be that much for lunch each week and it wouldnt be for the day so it must be the cost of each snack

User Peter Radocchia
by
5.3k points