7.5k views
5 votes
April can buy a package of 10 folders for $1.20 or a package of 8 folders for $1.12. What is the unit price, per folder, in each package?

Each folder in the package of 10 costs $

Each folder in the package of 8 costs $

User Mozein
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
When you encounter these problems, divide the unit price by the amount of products bought

When applied mathematically - 1.20 / 10 = $0.12 (each folder)

1.12 / 8 = $0.14
User John Kroetch
by
8.4k points
5 votes

Answer:

Explanation:

For the package of 10 folders: Unit price = $1.20 / 10 = $0.12 For the package of 8 folders: Unit price = $1.12 / 8 = $0.14

User Zamfir Kerlukson
by
8.1k points