45.8k views
5 votes
A 3-gallon bottle of bleach costs $15.36. What is the price per cup?

1 Answer

4 votes
Answer: .32

Explanation: 1 gallon has 16 cups. If we have 3 gallons, multiply 16 cups by 3 gallons. You get 48 cups. Then divide the price, 15.36, by the amount of cups. 15.36/48= .32
User Rajdeep Dua
by
8.5k points

No related questions found