101k views
2 votes
A large sack of dog food weighs 20 pounds and cost $2.80. what is the cost per pound

User DaWilli
by
8.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.14 per pound

Explanation:

cost per pound = cost/mass= 2.8/20 = $0.14 per pound

User Joss Stuart
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.