178k views
4 votes
A 2-yard roll of waxed paper coats $4.02. What is the price per foot

User Agat
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer: $0.67.

Explanation:

To find the price per foot of the waxed paper, we need to convert the price from yards to feet and then divide the total cost by the length in feet.

Given:

Length of waxed paper roll = 2 yards

Cost of waxed paper roll = $4.02

1 yard is equal to 3 feet. Therefore, the length of the waxed paper roll in feet is:

Length in feet = 2 yards * 3 feet/yard = 6 feet

To find the price per foot, we divide the total cost by the length in feet:

Price per foot = Cost / Length in feet

Price per foot = $4.02 / 6 feet

Dividing gives us:

Price per foot = $0.67 per foot

Therefore, the price per foot of the waxed paper is $0.67.

User Khollenbeck
by
8.4k points