Answer:

Explanation:
1 dozen = 12 pieces
So, 3 dozen candies = 3 × 12
3 dozen candies = 36 candies
Solution:
Given that,
9 candies = $36
Using unitary method
1 candy = $36/9
1 candy = $4
- Now, multiply both sides by 36
36 candies = $4 × 36
36 candies = $144
![\rule[225]{225}{2}](https://img.qammunity.org/2024/formulas/mathematics/high-school/yk3l6bxs46equldxx0z8qla0zuvm8l328e.png)