125k views
1 vote
If the cost of 9 candies is dollar 36 then find the cost of 3 dozen candies

User Eqb
by
8.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:


\huge\boxed{\sf \$144}

Explanation:

1 dozen = 12 pieces

So, 3 dozen candies = 3 × 12

3 dozen candies = 36 candies

Solution:

Given that,

9 candies = $36

Using unitary method

  • Divide both sides by 9

1 candy = $36/9

1 candy = $4

  • Now, multiply both sides by 36

36 candies = $4 × 36

36 candies = $144


\rule[225]{225}{2}

User Connor Neville
by
8.7k points

No related questions found