144k views
4 votes
4) Gina likes to drink Café Bustelo for her morning coffee. She has the choice to buy the 6oz brick for $3.59, the 10oz brick for $4.79, or the 16oz brick for $7.89. (Page 3) Part A: Determine the unit price per ounce of each brick. Part B: Which brick offers the better deal?

User Clement
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

  • 6 oz: $0.60 per ounce
  • 10 oz: $0.48 per ounce (best deal)
  • 16 oz: $0.49 per ounce

Explanation:

You want the price per ounce and the best deal, given 6-, 10-, and 16-ounce bricks cost $3.59, $4.79, and $7.89.

A. Unit Price

The unit price is found by dividing the price by the number of units. Here, our unit is 1 ounce, so we divide each price by the number of ounces to find the price per ounce. The calculator display attached shows the result to 4 decimal places. Here, we round to 2 dp.

  • 6 oz: $0.60
  • 10 oz: $0.48
  • 16 oz: $0.49

B. Better deal

The lowest price per ounce is obtained with the 10 oz brick.

<95141404393>

4) Gina likes to drink Café Bustelo for her morning coffee. She has the choice to-example-1
User Mads K
by
8.0k points

Related questions

1 answer
5 votes
184k views
1 answer
1 vote
125k views