Answer:
- 6 oz: $0.60 per ounce
- 10 oz: $0.48 per ounce (best deal)
- 16 oz: $0.49 per ounce
Explanation:
You want the price per ounce and the best deal, given 6-, 10-, and 16-ounce bricks cost $3.59, $4.79, and $7.89.
A. Unit Price
The unit price is found by dividing the price by the number of units. Here, our unit is 1 ounce, so we divide each price by the number of ounces to find the price per ounce. The calculator display attached shows the result to 4 decimal places. Here, we round to 2 dp.
- 6 oz: $0.60
- 10 oz: $0.48
- 16 oz: $0.49
B. Better deal
The lowest price per ounce is obtained with the 10 oz brick.
<95141404393>