47.7k views
3 votes
Someone pls help and explain

Someone pls help and explain-example-1

2 Answers

0 votes

Answer: B 18oz

Explanation:

You would compare how much each jar costs per oz

Unit =
(cost)/(oz)

The above tells you to divide cost by oz

12 oz : $3.00/12 oz = $.25 / oz

18 oz: $4.40/18 oz = $.24 / oz

25 oz: $6.75/25 oz = $.27 / oz

32 oz: $8.25/32 oz = $.26 / oz

Answer: 18 oz is cheapest per oz

User Lkessler
by
7.8k points
0 votes
The 12 oz jar right?
User Neena
by
7.3k points

No related questions found