Answer: The company's predetermined manufacturing overhead application rate for variable overhead is $2.27 per unit.
Explanation: we need to determine the total variable overhead costs and divide it by the number of units to be produced.
Total Variable Overhead Costs:
Indirect materials: $1,000
Indirect labor: $10,000
Utilities: $12,000
Security lighting: $2,000
Total Variable Overhead Costs = $1,000 + $10,000 + $12,000 + $2,000 = $25,000
Number of Units to be Produced = 11,000
Predetermined Manufacturing Overhead Application Rate for Variable Overhead:
Predetermined Manufacturing Overhead Application Rate = Total Variable Overhead Costs / Number of Units to be Produced
Predetermined Manufacturing Overhead Application Rate = $25,000 / 11,000 = $2.27 per unit