204k views
3 votes
If a 24 ounce bag of candy cost $6.00, what is the unit rate,

which is the cost of 1 ounce of candy?

User HOERNSCHEN
by
8.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.25

Explanation:

Unit rate = Total cost / Number of ounces

Unit rate = $6.00 / 24 ounces

Unit rate = $0.25 per ounce

User Manoj Paul
by
7.5k points

No related questions found