56.9k views
0 votes
100 Points! Algebra question. Photo attached. Please show as much work as possible. Thank you!

100 Points! Algebra question. Photo attached. Please show as much work as possible-example-1

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

Ok so, as given in the table, the cost of the 3rd tank is 800$, we can thus determine the cost of 1 cubic inch for a tank and use that to determine the cost of the other tanks.


volume =L* W* H\\=24* 24* 24\\=13824 in^3

thus, to compute the cost of one cubic inch, we can divide the cost by the volume of the 3rd tank (in cubic inches)


(800)/(13824)=0.0579
usd/in^3

now, we can determine the dimensions of the second tank that will make it cost 150$


0.0579* 18* W* 24=150


W=(150)/(0.0579* 18* 24) =6 in.

Now to determine the cost of the first tank, we can multiply its volume by the cost per cubic inch:


cost=0.0579*36* 36* 36=2700$

As of question B, the cost will increase as the width increases.

For Question C, we can find the volume of the sphere by the formula:


volume=(4)/(3)\pi r^3 =(4)/(3)\pi * 24^3=57905 in^3

To find the cost of that tank, we just multiply its volume by the cost per unit volume:


cost=57905* 0.0579=3352$ (roughly)

User Ravi B
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.