Answer:
Explanation:
Ok so, as given in the table, the cost of the 3rd tank is 800$, we can thus determine the cost of 1 cubic inch for a tank and use that to determine the cost of the other tanks.

thus, to compute the cost of one cubic inch, we can divide the cost by the volume of the 3rd tank (in cubic inches)

now, we can determine the dimensions of the second tank that will make it cost 150$


Now to determine the cost of the first tank, we can multiply its volume by the cost per cubic inch:
$
As of question B, the cost will increase as the width increases.
For Question C, we can find the volume of the sphere by the formula:

To find the cost of that tank, we just multiply its volume by the cost per unit volume:
$ (roughly)