225k views
2 votes
At a farmers’ market, 4 apples can be purchased for $3.00. What is the unit price of an apple at the farmers’ market?

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit price of the apples is $0.75

Explanation:

Divide the total price by the number of items.

User Davorin
by
7.9k points

No related questions found