230k views
0 votes
2-quart carton of ice cream costs $6.92. What is the price per pint?

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.73 per pint

Explanation:

2 quarts is the equivalent of 4 pints. Therefore, in order to get the price per pint you must divide 6.92 by 4. This gives you $1.73 per pint.

User Darshan Dhoriya
by
8.0k points

Related questions

2 answers
0 votes
132k views
1 answer
1 vote
119k views