135k views
0 votes
6 of 6 Sara is buying apple juice. A regular carton is 500 ml. She has 3 options. Option 1: Regular carton, 15% off the regular price Option 2: 25% more juice than regular carton, regular price Option 3: 20% more juice than regular carton, 9% off regular price Given that regular price is £1, find the cost of 1 ml of juice for each option. Give your answers to 2 dp. Determine which option is the best value and write this in the comment box. Option 1: p | Option 2: OF Р Option 3: Ор​

User GJK
by
8.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Based on the calculations, Option 3 has the lowest price per ml of juice and is, therefore, the best value for Sara.

Explanation:

To find the cost of 1 ml of juice for each option, we need to calculate the price per ml of juice.

Option 1:

Regular carton is 500 ml and costs £1, with a 15% discount, the price would be:

1 - 0.15 = 0.85

0.85 x £1 = £0.85

Price per ml of juice = £0.85 ÷ 500 ml = £0.0017/ml

Option 2:

25% more juice than the regular carton is 625 ml, which is 125 ml more than option 3. But, the price is the same as the regular carton, which means:

Price per ml of juice = £1 ÷ 625 ml = £0.0016/ml

Option 3:

20% more juice than the regular carton is 600 ml, and with a 9% discount, the price would be:

1 - 0.09 = 0.91

0.91 x £1 = £0.91

Price per ml of juice = £0.91 ÷ 600 ml = £0.0015/ml

Based on the calculations, Option 3 has the lowest price per ml of juice and is, therefore, the best value for Sara.

User SaiGiridhar
by
7.6k points

No related questions found