Answer: 17-oz boxes
Explanation:
To determine which breakfast cereal is a better value, we need to compare the cost per ounce of each box.
For the 12-oz boxes, the cost per ounce is:
Cost per ounce = $3.00 / 12 oz = $0.25/oz
For the 17-oz boxes, the cost per ounce is:
Cost per ounce = $3.57 / 17 oz ≈ $0.21/oz
Therefore, the 17-oz boxes are a better value because they have a lower cost per ounce than the 12-oz boxes.
Danna would get more cereal for her money by buying the 17-oz boxes.