90.1k views
5 votes
Danna is buying breakfast cereal for a sleepover. She can buy 12-oz boxes for $3.00 each or 17-oz boxes for $3.57 each. Which is the better value? Explain.

User Isaura
by
8.4k points

1 Answer

5 votes

Answer: 17-oz boxes

Explanation:

To determine which breakfast cereal is a better value, we need to compare the cost per ounce of each box.

For the 12-oz boxes, the cost per ounce is:

Cost per ounce = $3.00 / 12 oz = $0.25/oz

For the 17-oz boxes, the cost per ounce is:

Cost per ounce = $3.57 / 17 oz ≈ $0.21/oz

Therefore, the 17-oz boxes are a better value because they have a lower cost per ounce than the 12-oz boxes.

Danna would get more cereal for her money by buying the 17-oz boxes.

User Ccrama
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories