76.1k views
1 vote
A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.72. What is the price per cup?

User Tarunkumar
by
8.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.96

Explanation:

ok so 30.72 divided by 2 is 15.36. So 1 gallon is $15.36.

there are 16 cups in a gallon.

So there are 32 cups.

$15.36 dollars in gallons converted to that of 16 cups, or $30.72 dollars in gallons to 32 cups..

30.72 divided by 32 is 0.96. 15.36 divided by 16 is 0.96.

So, $0.96 is the price per cup

User Benpickles
by
8.0k points

Related questions

1 answer
0 votes
202k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.