menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Pedro bought 7 tickets to a basketball game. He paid a total of $147. Enter an equation, using x as your variable, to determine whether each ticket cost $21 or $22. Then enter the cost of the ticket.
asked
Feb 4, 2022
146k
views
14
votes
Pedro bought 7 tickets to a basketball game. He paid a total of $147. Enter an equation, using x as your variable, to determine whether each ticket cost $21 or $22. Then enter the cost of the ticket.
Mathematics
middle-school
Steve Hansell
asked
by
Steve Hansell
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
7 • x= 147
7 multiplied by x equals 7x
( 7•x=7x)
then you need to get rid of the 7 so you divide by 7 on both sides.
(7x/7=x) (147/7=21)
x=21
Steve Freeman
answered
Feb 7, 2022
by
Steve Freeman
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
12
votes
Answer:
7 . x = 147
Explanation:
Annonymously
answered
Feb 11, 2022
by
Annonymously
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 6, 2022
98.3k
views
Pedro placed an order with an online nursery for 6 apple trees and 5 azaleas and the order came to $147. The next order for 3 apple trees and 4 azaleas came to $96. What was the unit cost for each apple
Steoleary
asked
Mar 6, 2022
by
Steoleary
7.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
98.3k
views
asked
Dec 23, 2021
115k
views
The Hirt & Block mutual fund has assets of $147 million, liabilities of $7 million and 7 million shares outstanding. The shares trade at $21.60 per share. What is the percentage load fee?
Shadowsora
asked
Dec 23, 2021
by
Shadowsora
8.1k
points
Business
college
1
answer
3
votes
115k
views
asked
May 13, 2021
225k
views
A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food? a. $21 per 7 pounds b.$147 per pound c $3 per pound d. $28 per pound
Migu
asked
May 13, 2021
by
Migu
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
225k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org