Money and Decimal Skills
1) Your best friend bought a regular sundae and a quadruple scoop. How much money did he spend?
2) You bought a double scoop and your coach bought a quadruple scoop. How much more did the coach spend?
3) Your teacher bought 32 triple scoops for her fellow teachers. How much money did she spend?
4) The soccer coach bought 11 super sundaes for the team. How much money did it cost the coach?
5) A group of 9 teenagers had a bill for $49.59 at Fantastic Flavors. They decided to split the cost evenly. How much did it cost each person?
6) A team of 12 basketball players had a bill of $60.48 at Forty-one Flavors. They decided to split the cost evenly. How much did each player spend?
7) Your mother bought 13 quadruple scoops for a birthday party. How much was her bill?
8) How much less does it cost to buy a single scoop than a quadruple scoop?
9) What is the total cost of a single scoop, a triple scoop, a super sundae, and a cola float?
10) How much would it cost to buy one of everything on the menu?